Przejdź do głównej zawartości

CZAS HONORU


Witajcie. Piszę tego posta, choć powinnam siedzieć z nosem w stosie notatek z biologicznych podstaw zachowań. Niestety, dziś wieczór czuję w sobie ogromne zmęczenie materiału. Nie do opisania. Mam więc nadzieję, że chociaż uda mi się w ciekawy sposób przedstawić Wam mój ulubiony polski serial. A musicie wiedzieć, że polskiego kina szczerze nienawidzę. No chyba, że właśnie o czasy drugiej wojny się rozchodzi to wtedy robię wyjątek. Wtedy jednak nie wiem czy bardziej przekonuje mnie klimat przełomu lat 30. i 40. czy obsada aktorska, która jest niemalże niezmienna - Wesołowski musi być wszędzie!


Czas honoru to siedmiosezonowy serial, którego akcja osadzona jest w czasach drugiej wojny światowej. Opowiada o losach czterech młodych polskich oficerów - Bronka (Maciej Zakościelny), Michała (Jakub Wesołowski), Janka (Antoni Pawlicki) i Władka (Jan Wieczorkowski), którzy po szkoleniu w Anglii zostali zrzuceni na spadochronach na teren okupowanej Polski. Mężczyźni, należąc do konspiracji, z bronią w ręku dzielnie walczą o kraj. Wierzą w wolną Rzeczpospolitą, co determinuje ich do nieustannego bronienia Ojczyzny, którą kochają bezgranicznie. Czas honoru jest serialem o patriotyzmie, wierności, oddaniu i walce do ostatnich kropli krwi.


Mówiąc o tej produkcji nie można przemilczeć licznych nawiązań do historii. Najbardziej znanym odniesieniem będzie myślę przebieg powstania warszawskiego. Sezon zatytułowany właśnie Powstanie warszawskie (który z tego miejsca serdecznie polecam oglądać między sezonem 4. a 5.) jest dokładnym odwzorowaniem przebiegu walk: zdobycie magazynów na Stawkach, uwolnienie Żydów z obozu przy ul. Gęsiej, egzekucje w dzielnicy policyjnej, rzeź Woli oraz Ochoty, obrona Starego Miasta, wypędzenie mieszkańców do obozu w Pruszkowie, przebicie do Śródmieścia i walki o Czerniaków.


Jednak, dla niektórych widzów serial nie byłby tak atrakcyjny, gdyby nie pojawiłoby się w nim kilka wątków miłosnych. A miłość - wydaje mi się - w czasach wojny i okupacji była nad wyraz ceniona. Jeśli jesteście zainteresowani tym, czy mężczyźni mają swoje wybranki serca, odpowiedź jest jak najbardziej pozytywna. Jednak, nie o samą istotę miłości tutaj chodzi. Oglądając serial jest się świadkiem wyrażania słów Kocham Cię. poprzez ogromną troskę, poświęcenia, zmartwienie, tęsknotę i wyrzeczenia, których - jak na moje oko - w dzisiejszym świecie jest naprawdę mało.


Warto również nadmienić, że między scenami pojawiają się stare czarno-białe nagrania z czasów wojny, co czyni serial jeszcze bardziej klimatycznym. Myślę, że jak najbardziej warto poświęcić kilka dni i obejrzeć Czas honoru. Warto znać historię swojego kraju, choćby tę nie tak bardzo odległą. A jeśli nie jesteście fanami czasów przeszłych - tak jak i ja, to tym bardziej polecam Wam ten serial. Moje serce podbił od pierwszego odcinka.:)


wszystkie zdjęcia pochodzą z Internetu

Komentarze

 1. Bardzo dużo słyszałam o tym serialu i żałuję że nie zaczęłam go oglądać od samego początku, nie lubię oglądać czegoś od środka, więc może kiedyś wrócę do pierwszych odcinków :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdarzyło mi się obejrzeć kilka odcinków i wydaje się naprawdę ciekawy i wciągający. Na pewno jest lepszy, od reszty seriali, ktore tak naprawdę nie mają nic na celu, a ten serial wlasnie opowiada o historii kraju co w pewien sposób edukuje. :) Świętny post.

  killa-killaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Też nienawidzę polskiego kina, choć i u mnie zdarzają się wyjątki :)

  minimalistyczny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Obejrzałam cały i polecam każdemu, na prawdę kawał dobrej roboty zrobili według mnie ;)

  Pozdrawiam 21-letnia mama z bloga
  http://creamshine.blogspot.com/ <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nigdy tego nie oglądałam, ale słyszałam, że serial świetny!

  claudine-bloog.blogspot.com --> MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 6. Również nie lubię oglądać polskich produkcji, zawsze wydają mi się robione po najniższej linii oporu. O tym serialu słyszałam wiele dobre, zwłaszcza, że moi rodzice wiernie go oglądają. ;)
  Pozdrawiam!
  http://geekbsf.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie chcę zacząć oglądać! :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. ja nie oglądalam nigdy tego serialu, moze dlatego ze ja po prostu rzadko ogladam cokolwiek, jedyny serial ktory ogladam caly czas to 'Pierwsza milosc", a reszta juz albo sie skonczyla albo skonczyl sie sezon :)/Karolina

  OdpowiedzUsuń
 9. Dużo o tym serialu słyszałam :)

  Kliknij-Official Patty ! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiałam ten serial :) najlepszy polski jaki znam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze nigdy go nie oglądałam, ale jeśli chodzi o jego tematykę to z chęcią go obejrzę! Bardzo poruszają mnie takie rzeczy.

  nowy post! zapraszam!
  MÓJ BLOG-KLIIK
  KANAŁ NA YT, dopiero zaczynam- KLIIK

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz